Jeszcze nie tak dawno temu wtedy, gdy chciało się wykończyć podłogę drewnem, rozwiązanie było jedno – deski lub klepki wykonane z naturalnego drewna. Teraz do dyspozycji są również tańsze i łatwiejsze w montażu panele laminowane o wzorach przypominających drewno naturalne. Czy w związku z tym parkiety drewniane to już zbytek?

 

W sklepach oferujących drewniane podłogi znaleźć można bardzo wiele różnorodnych modeli desek podłogowych jednowarstwowych oraz kilkuwarstwowych, które często także układane są jak panele, czyli wyposażone są w pióro i we wpust. W porównaniu do paneli laminowanych są one droższe, ale pozwalają cieszyć się naturalnym drewnem w swoim domu – może być to drewno europejskie, na przykład buk czy dąb, ale również można wybrać drewna egzotyczne, które w naszym regionie nie są spotykane, na przykład doussie, iroko czy wenge. Drewna egzotyczne zasługują na szczególną uwagę, ponieważ nie dość, że poszerzają paletę kolorów o piękne ciemne odcienie, to jeszcze dodatkowo są bardziej odporne na wilgoć i mogą być stosowane również w łazienkach.

 

Drewniana podłoga to jednak nie tylko estetyczny wygląd, ale również wyjątkowa trwałość – nie dość, że drewno, zwłaszcza twarde, jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, to jeszcze dodatkowo jest łatwe w ewentualnej naprawie. Gdy wobec tego pojawią się jakieś ubytki w drewnianym parkiecie, doświadczony parkieciarz może je zakamuflować. Parkiety drewniane mogą być również cyklinowane, aby na nowo odsłonić ich piękno. Wykończone olejowaniem lub lakierowaniem mogą prezentować się wspaniale na długie lata. Naturalnie, są też minusy – podłoga drewniana jest bardziej wymagająca od laminowanej, ponieważ wymaga specjalnej pielęgnacji dedykowanymi środkami czystości.

 

Czy wobec tego parkiet z drewna naturalnego będzie kosztownym zbytkiem czy elegancją na lata? Gdy możesz pozwolić sobie na większy koszt, w takim przypadku warto zdecydować się na drewno. Sprawdź już teraz oferty na Chapel Parket, by znaleźć dla siebie coś intersującego.