Dzisiaj, aby uzyskać porady prawne, wcale nie trzeba udawać się osobiście do kancelarii adwokackiej. Wystarczy tylko wysłać zapytanie online, aby otrzymać wyczerpującą odpowiedź – bez wychodzenia z domu. Jak działa poradnictwo prawne online?

 

Wielu z nas na różnych etapach swojego życia poszukuje odpowiedzi na pytania z dziedziny prawa – może być to prawo rodzinne, spadkowe, karne, prawo gospodarcze czy prawo autorskie. Często nie mamy jednocześnie możliwości udawania się osobiście do kancelarii lub też wolimy wysłać zapytanie online z wygody. W takich sytuacjach można skorzystać z usług porad prawnych online, które świadczy coraz więcej kancelarii prawnych.

 

Gdy wybierasz poradę drogą elektroniczną, adwokat, na przykład z miejscowości Gliwice, może odpowiedzieć klientowi z Gdańska czy z Warszawy. Tutaj nie obowiązują żadne ograniczenia, dlatego to również pomocne rozwiązanie dla osób przebywających obecnie poza granicami kraju, na przykład w Anglii czy w Niemczech, gdzie trudno o porady prawne na gruncie polskiego prawa.

 

Zanim jednak otrzymasz odpowiedź na swoje zapytanie, musisz sformułować je i przesłać do kancelarii. W tym celu najczęściej wykorzystuje się specjalny formularz. Można dodać do niego też różne załączniki zależnie od sprawy. Należy ponadto wskazać swoje dane osobowe oraz adres do odpowiedzi. W następnym kroku kancelaria zapoznaje się z zapytaniem i przygotowuje wycenę zależnie od tego, jak bardzo złożona ma być porada. We wiadomości zwrotnej zawierana jest wobec tego cena, a także dodatkowo termin wykonania usługi, który zależny jest od zawiłości zapytania zadanego przez klienta. Jeżeli klient zgadza się na zaproponowane warunki, w takim przypadku powinien dokonać zapłaty na wskazane konto. Po uiszczeniu honorarium kancelaria przystępuje do wykonania usługi. W wyznaczonym terminie przesyłana jest odpowiedź.

 

Zazwyczaj oczekiwanie na poradę prawną trwa około tygodnia, ale czasami może skrócić się lub wydłużyć zależnie od charakteru sprawy. Jako że często wysłanie pierwszego pytania jest darmowe, można wysłać je do kilku kancelarii i dowiedzieć się, gdzie cena będzie najbardziej atrakcyjna.