Wybudowanie studni kanalizacyjnej powinno być poprzedzone dokładnym przenalizowaniem jej miejsca montażu oraz przygotowaniem fachowego projektu. Nie tylko ma to znaczenie ze względu na odpowiednie wymogi infrastruktury kanalizacyjnej, ale również ważny jest sam materiał wykorzystany w pracach – najczęściej są to kręgi betonowe, które dostępne są w różnych wariantach do wyboru.

 

W sprzedaży w firmach zajmujących się produkcją elementów betonowych znajduje się wiele różnych rodzajów kręgów betonowych. Można kupić je zwykle w średnicach DN 1000 do DN 2000. Muszą być one dobrane indywidualnie, aby uzyskać odpowiednią przestrzeń do poprowadzenia kanalizacji. Do wytwarzania tego rodzaju elementów stosuje się również beton zbrojony, dlatego też są one odpowiednio chronione przed uszkodzeniami. Dzięki temu, że każdy krąg betonowy jest prefabrykowany i praktycznie identyczny, można z nich bardzo łatwo i szybko wykonać studzienkę kanalizacyjną w wyznaczonym na planie miejscu.

 

Montaż studni kanalizacyjnych

Montaż powinien być przeprowadzony przez fachowców w tej właśnie dziedzinie. Najczęściej przebiega on następująco. Na wcześniej wypoziomowanym podłożu wykonanym z podsypki żwirowej lub podłożu betonowym ustawia się podstawę studzienki. Następnie za pomocą specjalnych chwytaków nakłada się kolejne elementy tak, aby były one odpowiednio wypoziomowane i równomierne w stosunku do siebie. Na górną powierzchnię felca podstawy studni zakład się uszczelki klinowe, smaruje się ją środkiem poślizgowym, potem środkiem smarująco-uszczelniającym od strony wewnętrznej dolnego felca kolejnego kręgu i układa się go na dennicy. Następne elementy studni, czyli kręgi kanalizacyjne, płyty redukcyjne oraz nakrywę nakłada się podobnie.

 

Więcej informacji na temat dostępnych wariantów kręgów betonowych do studzienek kanalizacyjnych można znaleźć na stronach internetowych ich wytwórców. Dzisiaj wiele firm posiada własne strony WWW, na których można dowiedzieć się wszystkiego na temat ich oferty, a także łatwo przesłać zapytania ofertowe.