Pleśń najczęściej pojawia się na ścianach jako konsekwencja zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniach. Może być to skutek nieodpowiedniej izolacji ścian czy innych elementów konstrukcyjnych albo wynik niedostatecznej wentylacji. Gdy pleśń pojawia się na ścianach, nie warto czekać i usunąć ją jak najszybciej.

 

Zapleśniałe ściany to nie tylko kwestia estetyki, ponieważ pojawiające się w narożnikach pokojów ciemne plamy nie są zbyt ładne, to jeszcze dodatkowo też zarodniki pleśni unoszące się w powietrzu wpływają negatywnie na zdrowie – mogą prowadzić do chorób układu oddechowego oraz alergii, a nawet mają działanie rakotwórcze.

 

Jak pozbyć się pleśni?

Zamalowanie ściany z pleśnią kolejną warstwą farby nie rozwiąże tej sprawy, ponieważ tylko zakamufluje ją, a pleśń po jakimś czasie znów zacznie być widoczna. Wobec tego usuwanie pleśni powinno być odpowiednio zaplanowanym i wykonanym procesem, którego przebieg zależny jest od zakresu problemu.

 

Do usuwania pleśni powinno się wykorzystać specjalne środki chemiczne – najczęściej zawierają one chlor i inne substancje dezynfekcyjne, które skutecznie walczą z pleśnią. Gdy pleśń nie przeniknęła tynków, wtedy wystarczy tylko zmycie jej z użyciem takiego środka, a następnie zabezpieczenie miejsca przez jego pomalowanie – można wykorzystać do tego celu farby zawierające substancje przeciwdziałające powstawaniu pleśni.

 

Wyeliminuj przyczynę pleśni

Nie można zapobiegać również o tym, jak ważne jest określenie przyczyny powstawania pleśni na ścianach. Jak zostało już wspomniane, może być to wynik zawilgocenia ścian i konstrukcji budynku, a także nieodpowiedniej wentylacji, na przykład zbyt szczelnych okien czy braku kratek wentylacyjnych.

 

Niestety, gdy problem jest złożony, potrzebne może być nawet skucie tynków częściowo albo całościowo, następnie skorzystanie z usług firm, których specjalnością jest osuszanie zawilgoconych budynków, i nałożenie tynków na nowo. Warto skorzystać z pomocy ekspertów, ponieważ posiadają oni zaawansowany sprzęt o wysokiej wydajności pracy.